Epoka wiktoriańska w pigułce

Epoka wiktoriańska w pigułce

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Epoka wiktoriańska w pigułce Empty Epoka wiktoriańska w pigułce

Pisanie by Vampire Kingdom on 27/03/17, 10:48 pm

Epoka Wiktoriańska

XIX wiek w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii, jest okresem rządów królowej Wiktorii Hanowerskiej, która już w wieku osiemnastu lat objęła tron i rządziła do swojej śmierci. Prawdopodobnie najdłużej od wszystkich brytyjskich monarchów. Jej rządy określane w historii były epoką wiktoriańską. To okres wielkich odkryć, udoskonaleń, wynalazków i rozwoju przemysłu oraz handlu. Powstawały pojazdy parowe jak kolej, omnibusy, statki dzięki którym można było szybciej przewieźć towary bądź ludzi. Rozwój transportu umożliwiał także poszerzenie międzynarodowych szlaków handlowych. Rozwinęła się także klasa średnia, oraz komunikacja ze światem za pomocą telegrafów. Wprowadzono kanalizacje. Większy nacisk zaczęto nakładać na higienę, dzięki czemu udało się zapobiec rozprzestrzenianiu zakaźnych chorób i epidemii, które zniknęły na dobre pod koniec wieku.
Do pracy zatrudniano także dzieci do roznoszenia gazet, sprzedawania zapałek, kwiatów, sprzątania ulic, czyszczenia butów, w kopalniach czy nawet jako kominiarzy.
Rozwojowi także uległa medycyna, gdzie wynaleziono szczepionki oraz środki znieczulające. Zaczęło powstawać więcej kierunków zawodowych lekarzy, jak chociażby dentystów czy chirurgów.

Mimo tych wielu plusów na dany wiek, pojawiały się problemy. W czterdziestych latach XIX wieku, zaniepokojeniem stała się szerząca prostytucja. Czego powodem prawdopodobnie była duża populacja samotnych kobiet. Wprowadzonych dla nich zakazów i nakazów, co im wolno a czego nie. Były bardzo ograniczone. W latach pięćdziesiątych próbowano ten problem zminimalizować poprzez otwieranie instytucji, mających za cel udzielania pomocy takim kobietom. Uważanym za "upadłe", zabrudzone i wymagające oczyszczenia.
Kolejnym przykładem ograniczeń kobiet, było posłuszeństwo wobec męża, zajmowanie się jedynie domem, rodzenie i wychowywanie dzieci. Nie miały swojego zdania. Nieposłuszeństwa nie kończyły się dla nich dobrze. Za zdrady, mogły zostać nawet wyrzucane z domów a mąż, miał prawo podjąć decyzję o rozwodzie. W odwrotnej sytuacji, kobieta nie miała takich praw i musiała znieść fakt, iż mąż postanowił posiąść kochankę.

Ogólnie można rzec, że epoka wiktoriańska to okres wielu przemian, dużych rozwojów przemysłowych i innych jakie obiegły świat. Niekiedy też wynalazki wychodzące i stworzone przez Zjednoczony Kraj, były udoskonalane przez inne kraje.

Aby dowiedzieć się  więcej na temat epoki wiktoriańskiej zapraszamy do Tego tematu
Vampire Kingdom

Punkty : 0


http://vampirekingdom.forumpl.net/t83-karta-postaci-wzor#130 http://vampirekingdom.forumpl.net/t88-informator-wzory#135 http://vampirekingdom.forumpl.net/t89-forma-listowna-wzor#136 Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach